Výstava „Cesta do pravěku“

2019_6AB_pravekV pátek 21. září navštívili žáci 6.A a 6.B výstavu „Cesta do pravěku“ v Galerii  Kinský Nového zámku v Kostelci nad Orlicí. Měli možnost prohlédnout si expozici nejnovějších archeologických objevů na území Kostelecka. Na vlastní oči spatřili zhruba tři tisíce let starý bronzový poklad kultury popelnicových polí nalezený na jaře letošního roku. Obdivovali dokonalou propracovanost nástrojů a šperků. V několika vitrínách jsou vystaveny nádoby a nástroje kultury se šňůrovou keramikou.

Žáky velice zaujal model „náčelnického“ hrobu z kostelecké cihelny, který na základě dostupné dokumentace vyhotovili manželé Brodinovi z Vamberka. Zachycuje skutečnou podobu jeho konstrukce včetně mohyly a palisády. Druhý model zobrazuje tři hrobové jámy ze stejné lokality. Pro autentický dojem použil jeho tvůrce vzorky hlín přímo z cihelny.

Nakonec děti zhlédly v televizi poutavou ukázku, ze které všem bylo jasné, že archeologové pracují i za nepříznivého deštivého počasí.

Výstava posloužila žákům jako zpestření hodin dějepisu, neboť v nejbližší době si budeme povídat o době bronzové.

více fotografií

Mgr. Lucie Morávková

Aktualizováno: 26.9.2018 — 8:51

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Základní škola a mateřská škola Častolovice © 2021
Facebook
Instagram