Mezi lvem a orlicí

2019_3A_lev_orliceVe čtvrtek 8. 11. 2018 navštívili žáci 3., 4. a 5. třídy místní knihovnu, kde pro ně byla připravena výstavy s programem „Mezi lvem a orlicí“. Tato výstava byla zaměřena k příležitosti stého výročí vzniku republiky.  Představila památky a připomněla mnohdy dramatické události spojené se zánikem rakousko-uherské monarchie a vznikem nové Československé republiky. Celý program byl skvěle připraven pro žáky 1. stupně ZŠ, kde nejen poslouchali výklad, ale aktivně se všichni zapojili do činnosti spojené s touto tematikou. Poznali císaře Františka Josefa I., jeho choť Alžbětu (známou také jako Sissi). Také se seznámili s vyhlášením první světové války 28. července 1914, kdy byly odsunuty národnostní otázky Rakousko-Uherska do pozadí a koncem války 11. 11. v 11 hodin 1918. Nejdůležitější informací mělo být vyhlášení samostatného československého státu. Československo bylo vyhlášeno 28. října 1918 a právě to jen ten datum, který by se měl vrýt do paměti nás všech.  Dále pak blíže poznali prvního prezidenta Československé republiky T. G. Masaryka. Děti poté měly příležitost se seznámit se starými televizory, rádii, kotoučovými přehrávači či videohrami.  A věřte, nevěřte, i dnes je zaujaly. Bonusem celé akce bylo malé mlsáníčko, které si paní knihovnice připravily podle receptu z dob T. G. Masaryka. S vytištěnými pracovními listy jsme se vydali do školy, kde jsme s chutí pracovali dále.

Za tento skvělý program moc děkujeme.

více fotografií 3.A | 5.A

Mgr. Ladislava Vaňková

Aktualizováno: 10.11.2018 — 18:35

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Základní škola a mateřská škola Častolovice © 2021
Facebook
Instagram