Za poklady králů

Již v brzkých ranních hodinách ve středu 27. září se dětem ze 4. a 5. třídy podařilo proniknout na dominantu Opočna, a to na renesanční zámek s cílem navštívit jedinečnou výstavu replik českých korunovačních klenotů. Příběh korunovačního kompletu je navždy spojený s dějinami českého státu, které se začaly psát společně s panovníkem Karlem IV. Dnes tvoří základ svatovítského pokladu nevyčíslitelné hodnoty. 

Před výstavou žáci nemohli vynechat krásy místní rozsáhlé zámecké zahrady, kterou si z části prošli. Pak tedy došlo na hlavní hřeb dne, a to na samotnou výstavu, která byla přímo famózní. Repliky jsou vyrobeny s takovou precizností, že by člověk nerozeznal originály středověkých zlatníků od mistrovské práce Jiřího Urbana, legendou mezi šperkaři. Součástí výstavy byly i husitské zbraně, kopie různých středověkých smluv, slavnostní šaty Marie Terezie a korunovační plášť Ferdinanda II. 

Výlet byl zakončen sladkou tečkou v místní cukrárně, kde si děti mohly pochutnat na vynikající zmrzlině. Moc si výstavu užily.  

Lucie Adámková, Ladislava Vaňková

fotogalerie zde

Aktualizováno: 3.10.2023 — 17:34
Základní škola a mateřská škola Častolovice © 2021
Facebook
Instagram