Ostrá u Lysé nad Labem – školní výlet

2018_345_vyletDne 22. 5. 2018 se vydaly třídy 3.A, 4.A, 5.A na školní výlet do Ostré u Lysé nad Labem. Ve dvou autobusech měly děti pohodlí, a přestože cesta trvala dvě hodiny, uběhla všem s puštěnými filmy v autobusech rychle. Do cíle jsme dorazili přibližně v 9:30 h. Když jsme prošli bránou, ocitli jsme se přímo v centru řemesel a nedaleko bylinných zahrad. Hlavním cílem vystavění této vesničky je vytvoření dobové atmosféry a umožnění návštěvníkům vyzkoušet si jednotlivá řemesla. Na výstavbu byly použity místní recyklovatelné materiály, jako jsou dřevo a kámen. Děti zde měly možnost okusit celkem 15 dobových řemesel, např. výrobu mýdla, svíčky, provazu, papíru, ražení mincí, rýžování zlata. Za všechna tato řemesla se v areálu platí groši, které si děti musely ve směnárně směnit. Součástí areálu je také vstup do překrásných bylinných zahrad s velkým bludištěm a novodobými sochami. Po rozchodu se děti „vrhly“ k řemeslům, která je nejvíce na první pohled zaujala. Ve 12 hod jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna se vydala na oběd do místní hodovny a druhá na prohlídku s průvodkyní. Ve velké hodovní síni si návštěvníci mohou pochutnat na tradičních pokrmech připravovaných z kvalitních surovin, kde řada z nich je pěstovaná v ekologických zahradách Botanicus. Potom se skupiny vyměnily. Paní průvodkyně mluvila o historii vesničky i jednotlivých řemesel. Ve zbylém čase děti vyzkoušely středověké mučící nástroje – v oblibě byl pranýř. Plní dojmů a nových poznatků jsme se mohli všichni vrátit domů.

více fotografií  3.A | 4.A | 5.A

Lucie Zytová, DiS.

Aktualizováno: 28.8.2018 — 7:42

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Základní škola a mateřská škola Častolovice © 2021
Facebook
Instagram