Návštěva Institutu paměti národa v Pardubicích

24. 10. 2023 navštívila třída 9.A Institut paměti národa v Pardubicích. Po brzkém ranním srazu na vlakovém nádraží jsme pokračovali nejprve vlakem do Hradce Králové a následně náhradní autobusovou dopravou do Pardubic.

Mezitím se druhá skupina účastnila interaktivních her s poznáním ve sklepních prostorech. Pomocí audiovizuálních a digitálních technologií si na chvíli mohli zkusit, jaké je to např. jet ve vlaku směřujícím do vyhlazovacího koncentračního tábora, nebo jaké to je, když Gestapo v jejich místnosti provádí domovní prohlídku.

Žáci a žákyně se tak mohli mnohem lépe vcítit do nelehkého života našich předků, který každodenně prožívali před zhruba 80 lety. Po otočení těchto aktivit a přestávce na oběd jsme stejným způsobem v pořádku dorazili zpět do Častolovic…

Na Třídě Míru jsme dorazili do Institutu, kde jsme se rozdělili na 2 skupiny o 9 žácích a žákyních. Jedna půlka započala zkoumání 2. odboje (odboj v rámci 2. světové války v letech 1939-1945) v rámci workshopu. Interaktivně se žáci a žákyně dozvěděli od konkrétních pamětníků jejich osudy. Jejich příbuzní, kteří bojovali proti nacismu za svobodu Československa, byli gestapem popraveni. Přesto byla cítit hrdost na to, že jejich blízcí příbuzní učinili správně, neboť svoboda je velice důležitá a musí se za ni vždy bojovat…

Třídní učitel

Mgr. Pavel Poklop

Co, kde, kdy, proč…

Institut Paměti Národa > Třída Míru 60, Pardubice

více fotografií zde

Aktualizováno: 30.10.2023 — 9:40
Základní škola a mateřská škola Častolovice © 2021
Facebook
Instagram